Instagram Hesabı Silinirse Nasıl Geri Alınabilir?

İnstagram hesabı silinmesi durumunda geri alma işlemini dünya genelinin yaklaşık olarak %39’u yaşamaktadır. İnstagram tarafından, kullanıcı deneyimini arttırmak amacı ile sürekli yeni güncellemeler gelmektedir. Bu güncellemeler olumlu izlenim bıraksa da bazen kullanıcı hatasından dolayı kişilerin, yanlışlıkla silinebilmektedir. İnstagram silinen hesabı geri alma işlemi aşağıda verilmiştir.

İnstagram Hesabı Yanlışlıkla Silindiğinde Nasıl Geri Açılmaktadır?

İnstagram hesabı silinirse geri açmak zor gerçekleşmez. Sosyal medya uygulamalarının en önemli amacı takipçi kazanmak ve bu takipçilerin kalıcılığını sağlamaktır. Bu nedenle silinen hesap bir daha geri getirilemez diye düşünülmemelidir. Eğer gerekli prosedürler takip edilir ise instagram hesabını geri alabilmek mümkündür ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

İnstagram Silinen Hesap Aşama Aşama Nasıl Alınır?

İnstagram’da silinen hesabı geri almak için şu işlemler uygulanmalıdır:

 1. İlk olarak instagram hesabının silindiğinden emin olmak gerekir. Bunun için de instagram’da kullanıcı adı aratma yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem sonrasında profilin görüntülenmemesi durumunda “hesabınız silindi” uyarısı alınıp alınmaması kontrol edilmelidir.
 2. Daha sonra ise İnstagram kalıcı olarak silinen hesabı geri alma işlemi uygulanabilir. Bu işlem için; https://help.instagram.com/contact/1652567838289083 bu linke tıklanarak aşağıda sorulan soruları bu şekilde cevaplamak gerekmektedir:
 • Bu hesap bir işletmeyi, ürünü ya da hizmeti temsil etmek için mi kullanılıyor? Hayır
 • Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız? Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • İnstagram kullanıcı adınız? Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • E-posta adresiniz? Hesap çalınmadan önceki normal İnstagram e-posta adresini giriniz.
 • Hangi ülkeden yazıyorsunuz? Türkiye
 1. Bu cevaplar verildikten sonra İnstagram tarafından e-posta gönderilecektir. E-posta içeriğinde birkaç işlem yapılması istenir.
 2. E-posta’da yer alan sayılar büyük bir A4 kağıdına yazılmalıdır.
 3. A4 kağıdındaki kodlar gözükecek bir şekilde selfie çekilmesi gerekir. İnstagram’ın göndermiş olduğu mail’e cevap olarak gönderilmelidir.
 4. Son olarak ise 48 saat içerisinde instagram tarafından yeni bir mail gelmektedir. Bu mailin içeriğinde bir link bulunur. Bu linke tıklandığında yeni şifre belirleme sayfasına yönlendirir. İnstagram silinen hesabı geri alma işlemi ile yeni şifre belirlenip hesaba giriş yapılabilir.

İnstagram Hesabı Geri Alınırken Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler Nelerdir?

İnstagram hesabı yanlışlıkla silinen kişiler için önemli konular “hesabımı yanlışlıkla sildim” dendikten sonra yukarıdaki hesabı geri alma yöntemini denemeye karar verdikten sonra dikkat edilmesi gerekmektedir. Hesabın tekrar onaylanması için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli bilgi vardır. Bu bilgiler şu şekilde verilmiştir:

İnstagram uygulamasının isteği selfie şeklinde bir fotoğraf istemesinin sebebi, kişinin gerçek kimliğinden emin olmaktır. Silinen hesabın, kişiye ait olduğunu onaylamak için gerçekleştirilen bir işlemdir. İnstagram tamamen silinen hesabı geri alma işlemi için gönderilen fotoğraf ile önceden instagram profil fotoğrafı olarak kullanılan fotoğraflar incelenip karşılaştırılmaktadır. Bu şekilde de aynı kişi olup olmadığına kara verilir. Bu durumdan anlaşılacağı gibi fotoğraf konusunda sıkıntı yaşamamak için profilde önceden kendiniz olduğunu belli eden herhangi bir fotoğraf paylaşmış olmanız gerekmektedir. İnstagram hesabı açarken birbirinden farklı yöntem kullanılabilmektedir. Bazı kişiler e-posta adresi ile giriş yaparken, bazı kişiler ise telefon numarası ile giriş yapar. Böyle bir durumda ise instagram hesabına giriş yapılan e-posta adresini yazmak gerekmektedir. Eğer ki kişi e-posta ile giriş yapmıyor ise bu mümkün olmayacaktır. Böyle bir durum yaşanıyor ise, o kısma şu anda güncel olarak kullanılan e-posta adresi yazılmalıdır. İnstagram mesaj gönderdiğinde, bu durum İnstagram’a açıklanmalıdır. Telefon ile giriş yapıldığı için e-posta adresinizin olmadığını ve bu nedenle de başka bir e-posta adresi girdiğinizi belirtin. Bu durumda İnstagram, İnstagram silinen hesabı geri alma işlemi için yardımcı olacaktır.